Jak posadzić i pielęgnować rzeżuchę?

data publikacji: 19/02/2016

Rzeżucha – coraz częściej trafia na nasz stół Wielkanocny. Po pierwsze jako ozdoba, po drugie zdrowa przekąska. Aby urosła na czas, wystarczy zasiać ją tydzień wcześniej. Co potrzebujemy do jej wyhodowania i jak o nią zadbać, by długo cieszyła swoim wyglądem, o tym poniżej.

Najprościej jest kupić gotowe pojemniki wypełnione kiełkującą rzeżuchą. Nie musimy się wówczas martwić jakością nasion i zastanawiać się czy w ogóle wykiełkują. Mała jest jednak taka przyjemność wyhodowania zielonej łączki. Co innego, gdy samemu zatroszczymy się o taką dekorację. Do naszej hodowli będziemy więc potrzebować – nasiona rzeżuchy, półmisek niezbyt wysoki lub duży płaski talerz, do tego ligninę, gazę lub watę.

Nasiona. Można je kupić prawie wszędzie – w markecie, na targowisku i sklepie ogrodniczym. Ważne, by były zapakowane w papierowe torebki. Na nich bowiem znajdują się dane producenta i numer partii nasion. Co do kupowanych na wagę – nie mamy pewności skąd pochodzą, ani jak były przechowywane. Zanim posiejemy nasiona na ligninę możemy je namoczyć w wodzie. Najlepiej przez 12 godzin. Trochę napęcznieją i wtedy bez problemy będziemy mogli je ładnie rozprowadzić na mokrej powierzchni.

Kolejny krok – to przygotowanie samego pojemnika. Powinien być płaski, by widoczna była cała łodyga rzeżuchy. Wówczas prezentować się będzie najładniej. Dno wykładamy ligniną, którą mocno zwilżamy. Woda nie powinna jednak stać w naczyniu. Jeśli zależy nam na oryginalnej dekoracji możemy przygotować skorupki jajek, które wypełniamy mokrą watą i właśnie w ich wnętrzu posiać rzeżuchę.

Nasiona w pojemniku wysiewamy – nie rzadko, by nie było pustych miejsc i nie za gęsto – by na siebie nie zachodziły, bo nie wszystkie wówczas będą mogły wykiełkować. Należy rozprowadzić je po prostu równo.

Tak przygotowaną hodowlę ustawiamy w miejscu ciepłym i wilgotnym. Optymalna temperatura to 20-22 stopnie. Kiełkujące nasiona należy podlewać każdego dnia, tak, by gaza lub lignina były cały czas wilgotne. Gdy roślina będzie mieć za suche podłoże – zacznie obumierać, gdy za mokre – gnić. Najlepszym sposobem nawilżania rzeżuchy jest po prostu skorzystanie z pomocy zraszacza.

Jeśli chcemy mieć zieloną łączkę na święta, wystarczy wysiać nasiona tydzień wcześniej. Pierwsze kiełki pojawią się już po 2-3 dniach, po 5-6 rzeżucha będzie gotowa. Ścinać ją można, gdy urośnie do wysokości 4-5 centymetrów. Można ją następnie przechowywać w lodówce, ale nie dłużej niż dobę. Może być dodatkiem do kanapek lub dekoracją do świątecznych potraw.

Rzeżucha ma intensywny smak, posiada również właściwości zdrowotne. Kiełki są źródłem witamin: A, B, C, PP i K. Ma ogromne bogactwo soli mineralnych oraz pierwiastków: żelaza, magnezu, wapnia i jodu. Jednym słowem samo zdrowie.

Ci, którzy zamiast skonsumować wolą udekorować nią stół – mogą pokusić się przyozdobienie rzeżuchy kolorowymi przepiórczymi jajkami, barankiem lub kurczaczkiem. Efekt – imponujący. Radość dzieci – bezcenna.

Agnieszka Jarosz