Jak uprawiać zioła na parapecie?

data publikacji: 09/03/2016

Świeże zioła to najlepsze, co możemy sobie podarować późną jesienią i zimą. Ich smak, zapach i właściwości zdrowotne sprawiają, że nie warto z nich rezygnować nawet wtedy, kiedy przydomowy ogródek jest przysypany warstwą białego puchu. W tym czasie można je uprawiać w domu, na parapecie w kuchni.

Jakie zioła możemy uprawiać w doniczce?

– Pietruszkę

– Bazylię

– Cząber

– Kminek

– Tymianek

– Miętę

– Koper

Jak i kiedy wysiewać zioła do doniczek?

Przede wszystkim dla ziół doniczkowych należy znaleźć odpowiednio nasłonecznione miejsce. Najlepszym jest parapet okienny lub specjalny, ziołowy kwietnik, który stoi przy oknie. Zioła do doniczek najlepiej jest wysiewać na koniec marca. Dzięki temu będziemy mogli z nich korzystać latem. Jeżeli natomiast chcemy mieć je na zimę, należy je wysiać z końcem sierpnia.

Nasionka na początku wysiewamy do małych doniczek lub plastikowych opakowań z otworem w dnie i podlewamy co 2 dni. Do doniczek z siewkami najlepiej zastosować specjalną ziemię do wysiewu. Dostarcza ona roślinom wszystkich niezbędnych do wzrostu składników i znacznie zwiększa prawdopodobieństwo, że z naszego nasionka wyrośnie piękna roślina. Ziemia taka jest specjalne odkażana, a co za tym idzie jest też dla roślin bezpieczniejsza.

Kiedy siewki będą miały kilka centymetrów, należy je przesadzić do docelowych doniczek, uprzednio wyłożonych warstwą drenażową.

Pielęgnacja ziół w doniczce

Zioła są delikatnymi roślinami i nie można dopuszczać do ich przesuszenia. Jeżeli zioło wyschnie, to nie da się go już odratować tak, jak można to zrobić z innymi roślinami. Dlatego tak istotne jest, żeby regularnie podlewać każdą doniczkę. Każdorazowo do doniczki możemy wlać niewielką ilość wody w temperaturze pokojowej, ale trzeba to robić co 3-4 dni.

Idealną temperaturą dla ziół jest 15-20 stopni Celsjusza, więc w gorące lato lepiej zestawiać je na jakiś czas z parapetu. W sezonie grzewczym natomiast w pomieszczeniu z ziołami nie należy przekraczać górnej granicy 20 stopni. Kiedy wietrzymy pomieszczenie, należy doniczki odstawiać w inne miejsce, żeby nie były narażone na przeciągi.

 

tekst: K.K.

zdjęcia: Shutterstock