Czy zdrowe gotowanie jest drogie?

data publikacji: 04/04/2016

Na temat zdrowego żywienia narosło wiele mitów. Jedni twierdzą, że to jedyny sposób na to, żeby osiągnąć zdrowie. Inni natomiast sądzą, że w sklepach i tak nie można już dostać nic zdrowego, a my kupując zdrową żywność, po prostu przepłacamy. Jak jest naprawdę? Czy zdrowe gotowanie to duży wydatek, czy wręcz przeciwnie?

Zdrowe gotowanie jest… tanie.

Produkty, które znajdują się na półkach ze zdrową żywnością, mają zazwyczaj dość wysokie ceny. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że to są produkty gotowe i nie stanowią przecież całości naszej diety. Prawdziwa, zdrowa żywność jest natomiast stosunkowo tania. Najzdrowsze i jednocześnie najtańsze produkty to przecież:

– sezonowe warzywa i owoce,

– kasze i płatki,

– różnego rodzaju kiszonki i przetwory własnej roboty.

Całkiem normalne jest, że za dobre jakościowo ryby, mięso czy jajka przyjdzie nam zapłacić więcej, ale jest to dla nas korzystniejsze. Dobrej jakości produkty nawet w dwa razy mniejszej ilości, będą w stanie dostarczyć nam takich składników pokarmowych, jakich potrzebujemy. Ogromną bolączką dzisiejszego trybu życia jest to, że przejadamy się bezwartościowymi produktami. W naszej diecie i spożywanych produktach znajduje się również dużo glutenu, ulepszaczy smaku oraz cukru, który dosłownie napędza spiralę głodu. Im więcej go przyjmujemy, tym głodniejsi jesteśmy. Kończy się na tym, że jemy przez cały czas, a i tak czujemy głód.

Zdrowe jedzenie, mimo iż nieco droższe, zaspokaja nasze potrzeby i nie napędza spirali głodu. Wolne jest od dodatków smakowych, które mają stymulować nasze łaknienie i po prostu bezpieczniejsze dla organizmu. Jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo, ale jednocześnie tanio, powinniśmy postawić na przetwarzanie warzyw sezonowych, m.in. na suszenie, mrożenie lub marynowanie. To samo tyczy się rozsądnego gospodarowania żywnością. W wielu domach po prostu wyrzuca się jedzenie, a kupując droższe produkty, zazwyczaj pilnujemy, żeby tego nie robić. Finalnie wychodzi więc na to, że w pewien sposób oszczędzamy. Kupimy drożej, ale wykorzystamy w całości. Można jeść zdrowo i nie wydawać na to fortuny. O tym, jak to robić, przeczytasz u nas w kolejnych artykułach.

 

tekst: K.K.

zdjęcia: Shutterstock