Czym myć panele podłogowe?

data publikacji: 18/04/2016

Panele podłogowe to dzisiaj najpopularniejszy rodzaj podłóg, jaki decydujemy się kłaść w naszych domach. Są trwałe, tanie i estetyczne, a co za tym idzie możemy je montować w różnych pomieszczeniach. Żeby jednak jak najdłużej zachowały swój pierwotny stan, trzeba je umiejętnie czyścić. Przeczytaj, czym myć panele podłogowe.

Wykręcony mop lub wilgotna ściereczka

Do mycia paneli nie trzeba tak naprawdę wykorzystywać specjalnych środków. Wystarczy tylko przetrzeć je wilgotną ściereczką lub mopem, w którym rozpuścimy trochę płynu do mycia naczyń. Bardzo istotne jest natomiast, żeby nie moczyć ich zbytnio mocno. Z pewnością nie możemy ich myć tak, jak podłogi z płytek. Jeżeli woda wsiąknie w szczeliny między panelami, to zaczną się one wybrzuszać i podłoga ulegnie zniszczeniu.

Zestawy do czyszczenia paneli

W sprzedaży są specjalne zestawy do czyszczenia paneli, w skład których wchodzi mop i delikatne środki do mycia. Detergenty, jakie oferowane są w sklepach, zawierają składniki antystatyczne, dzięki którym na podłodze nie osiada tak łatwo kurz. Do szczelin natomiast możemy wykorzystać specjalny wosk do paneli, który należy wcierać łączenia, a tym samym uszczelnić naszą podłogę.

Jak myć panele drewniane?

Jedne panele drugim nierówne. W przypadku tych wykonanych z płyt musimy być bardzo ostrożni. Ich warstwę wierzchnią pokrywa okleina, która zazwyczaj ściera się dość szybko. W przypadku drewnianych, możemy sobie pozwolić na bardziej intensywne mycie, jednakże nadal przy użyciu małej ilości wody. Po umyciu panele można napastować specjalnym środkiem nabłyszczającym, który zabezpieczy ich powierzchnię i sprawi, że trudniej będą ulegać zabrudzeniom, a tym samy dłużej lśnić czystością.

Jeżeli panele są fabrycznie pokryte woskiem, to co jakiś czas po myciu trzeba je jeszcze woskować. Woskowanie dodatkowo wzmacnia ich strukturę i sprawia, że trwają w niezmienionym stanie przez lata.

Ekologiczne mycie paneli

Jeżeli prowadzimy ekologiczny tryb życia i staramy się unikać detergentów, możemy zastosować sposób mycia naszych babć. Wystarczy tylko rozpuścić w ciepłej wodzie trochę octu i sody oczyszczonej, a następnie dokładnie miejsce przy miejscu umyć panele za pomocą wilgotnej szmatki.

 

tekst: K.K.

zdjęcia: Shutterstock