Sprawdź, jak nie dać się promocjom?

data publikacji: 18/04/2016

Sklepy lubią nas kusić wspaniałymi promocjami i okazjami. Niestety, większość promocji to tylko triki cwanych specjalistów od marketingu i nie wiążą się one wcale z oszczędnościami. Przygotowaliśmy dla Was kilka rad, jak nie dać się promocjom.

1. Jeżeli kusi cię niższa cena produktu spożywczego, sprawdź najpierw jego kubaturę. Często „tańsze” masło po prostu ma mniej gramów niż dwa tygodnie temu. Niestety, taniej często oznacza mniej. Sprawdzaj cenę za kilogram, nie za sztukę!

2. Sklepy lubią umieszczać plakietki z informacją o promocjach przy cenach, które wcale nie zostały zmienione. Aby móc się usprawiedliwić, umieszczają etykietki z cenami raz pod produktami, a raz nad nimi. Nie daj się nabrać!

3. Często podnosi się cenę towaru tuż przed planowaną promocją. Obniżka okazuje się wtedy pozorna.

4. Nie daj się zwieść komunikatom typu: Niepowtarzalna okazja, Super promocja, Wielka wyprzedaż. Często takie zapewnienia mijają się z prawdą.

5. Na metkach niekiedy ceny sprzed promocji zakleja się nową ceną (zazwyczaj na żółtym tle). Gdy odhaczysz naklejkę okazuje się, że stara cena była taka sama – a może nawet niższa.

6. Aby nie dać się promocjom, przy porównywaniu cen możesz skorzystać z popularnych porównywarek internetowych.

7. Niekiedy do produktów dołącza się drugi – za darmo albo za „grosz”. Mamy wtedy wrażenie, że kupujemy dwa produkty w cenie jednego. Nie zawsze tak jest. Sprawdź, czy kupienie dwóch towarów objętych promocją osobno nie wychodzi taniej niż „super oferta”. Zastanów się również, czy naprawdę potrzebujesz aż dwóch produktów, zwróć też uwagę na datę spożycia.

8. W koszach z przecenionymi artykułami czasami znajdują się produkty w cenie regularnej. Zanim pójdziesz do kasy, sprawdź obowiązującą cenę za pomocą czytnika albo poproś o to kasjerkę.

9. Najczęściej najdroższe produkty umieszcza się w zasięgu wzroku i ręki, natomiast te tańsze znajdują się na najniższych bądź najwyższych półkach. Sprzedawcy licząc na lenistwo i pośpiech konsumentów stosują takie praktyki bardzo często.

10. Duże sklepy regularnie stosują praktyki polegające na zamianie miejsca asortymentu, co wcale nie jest związane z lepszą organizacją powierzchni. Takie działania przynoszę sprzedawcom milionowe zyski. Konsument, który przyzwyczaił się, że dany produkt znajduje się w określonym miejscu, idzie często bezpośrednio w tym kierunku, nie zwracając uwagi na inne produkty. Gdy produkt zostanie przeniesiony w inne miejsce, konsument w drodze jego poszukiwania często kupi jeszcze kilka niezaplanowanych produktów. Takie działania służą również wyeksponowaniu rzadko bądź niechętnie kupowanych produktów. Jeśli zorientujesz się, że półki w Twoim markecie zostały zamienione asortymentem, pamiętaj o wyżej wymienionych punktach, jak nie dać się promocjom.

Na zakupy warto chodzić z listą, której zawartości będziemy się trzymać. Warto brać ze sobą również konkretną kwotę gotówki, co gwarantuje, że nie wyjdziemy poza ustalony budżet.