Jak oszczędzać prąd w domu?

data publikacji: 15/04/2016

Ceny energii elektrycznej stale rosną i bardzo negatywnie odbija się to na naszych portfelach. Średnio, na przeciętne, polskie gospodarstwo domowe przypadają rachunki w wysokości 1500 – 2000zł rocznie. Jeżeli chcemy oszczędzać pieniądze, musimy nauczyć się rozsądnie dysponować energią elektryczną. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, wystarczy tylko poznać kilka złotych zasad.

1. Wymiana żarówek na energooszczędne

Energooszczędne żarówki zużywają nawet 80% energii mniej niż żarówki tradycyjne. Co prawda są droższe, ale nie przepalają się i korzystanie z nich sprawia, że pobór prądu jest znacznie mniejszy. Żeby jednak mądrze wykorzystać działanie żarówek energooszczędnych, trzeba wiedzieć, gdzie je montować. Sprawdzą się one przede wszystkim tam, gdzie przebywamy dłuży czas, czyli w łazience, w kuchni, w salonie czy w sypialni. Nie opłaca się ich natomiast wkręcać w piwnicy, w schowku lub na poddaszu. Żarówka energooszczędna, którą włączamy tylko na chwilę, pobiera do rozgrzania się więcej energii, niż zwyczajna żarówka.

2. Sprzęt z klasą energetyczną A++

Klasa energetyczna A+ to 15% oszczędności energii w stosunku do urządzeń, które nie posiadają żadnej klasy energetycznej.

A++ natomiast to oszczędność rzędu nawet 40%. Z uwagi na to, że urządzenia o wysokiej klasie energetycznej nie są wcale droższe, wymieniając pralkę czy zmywarkę warto wybrać tą, która ma jak najwyższą klasę energetyczną.

3. Dokładne czyszczenie garnków i wybór płyty kuchennej

Jeżeli gotujemy na kuchence elektrycznej, to w przypadku starych, przypalonych garnków tracimy nawet 50% energii. Gotowanie trwa dłużej, a nasz licznik nabija kolejne kilowaty. Dlatego też trzeba pamiętać o tym, aby dokładnie szorować dna garnków, a w razie potrzeby wymieniać garnki na nowe. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej oszczędzić na gotowaniu, to warto kupić kuchnię indukcyjną. Jest droższa, ale pobiera ok. 40% mniej energii, niż kuchenka elektryczna. Czas gotowania na takiej kuchence jest krótszy, co również wpływa na ilość zużycia energii.

4. Dobre umiejscowienie lodówki

Lodówka, która stoi przy oknie, pobiera więcej prądu. Tak samo dzieje się w przypadku, kiedy stoi ona obok piekarnika czy kuchenki. Jej przestawienie w inne miejsce może sprawić, że nasze rachunki za energię będą mniejsze.

5. Wybór dostawcy i taryfy

W roku 2007- tuż po liberalizacji rynku energii  powstało dużo mniejszych firm, które oferują korzystniejsze warunki i niższe ceny. Warto wziąć pod uwagę analizę takich usług, gdyż przy umowach rocznych, czy kilkuletnich gwarantują one stałe ceny, co przy wzrastających cenach energii wydaje się być konkurencyjne. Większość z dostawców oferuje również ceny zróżnicowane pod względem taryf.

Taryfy można podzielić na dwa rodzaje – jednostrefową i dwustrefową. Jednostrefowa to taka, w której stawka za pobór prądu jest jednakowa w ciągu dnia i nocy. W dwustrefowej natomiast energia jest droższa w czasie, kiedy najczęściej jej używamy, czyli od godziny 6.00 do 22.00, a tańsza w pozostałych godzinach. Korzystając z taryfy dwustrefowej możemy wykorzystać godziny nocne do nastawienia zmywarki, pralki, bądź suszarki (pod warunkiem, że ich praca nie zakłóci ciszy nocnej), ładowania urządzeń, czy odkurzenia domu w późniejszych godzinach.

Dobrym nawykiem jest również wyłączanie urządzeń elektrycznych takich jak komputer, czy telewizor wtedy, gdy przestajemy ich używać oraz wyłączanie światła w miejscach, gdzie w danej chwili nie przebywamy.

 

zdj. Shutterstock