Jak przechowywać jajka?

data publikacji: 07/03/2016

Czas świąt wielkanocnych to okres, w którym przygotowujemy smaczne potrawy. Jemy dużo dań z jajek i różnorodne sałatki z ich udziałem. Warto wiedzieć, jaką trwałość mają tego typu produkty i jak powinno się je przechowywać.

Jaja trzeba przechowywać w lodówce. W chłodzie bowiem nie są narażone na działanie drobnoustrojów. Nie myj jaj przed włożeniem do lodówki – możesz niechcący zniszczyć ich skorupkę, przez co będzie trzeba je szybko spożyć.

Jajka surowe są zdatne do spożycia przez 28 dni – patrz: data na opakowaniu. Nie gotuj więc jajek na zapas – lepiej codziennie ugotować potrzebną porcję. Warto pamiętać o tym, żeby surowe jaja wyciągnąć 15 minut przed ugotowaniem z lodówki, aby przebywały przez ten czas w temperaturze pokojowej. W ten sposób zapobiegniesz popękaniu skorupek podczas gotowania i jaja znakomicie będą się nadawały np. na pisanki.

Ugotowane już jaja przechowuj również w lodówce. Pamiętaj, że te nieobrane ze skorupki są trwalsze- możesz je przechowywać nawet do 4 dni. Trwałość obranych jaj to tylko 2 dni.

Nie trzymaj ugotowanych jaj w sosach, potrawkach czy zupach. Lepiej przechowywać je w osobnych pojemnikach, szczelnie zamykanych – co wydłuży ich trwałość i przeciwdziałać będzie roznoszeniu się nieprzyjemnego zapachu po lodówce. Tuż przed przybyciem gości możesz je wyciągnąć, udekorować je dodatkami, bądź dodać do żurku.