Awokado w roli masła

data publikacji: 17/08/2016

Awokado to owoc o dużej zawartości tłuszczu. Masło z awokado świetnie komponuje się z pieczywem – jest doskonałe do jego smarowania . Będzie tak samo smaczne i dużo zdrowsze niż tradycyjne dzięki kwasom tłuszczowym, które zawiera.

Aby przygotować masło z awokado, wystarczy wymieszać jego miąższ z odrobiną soku z cytryny oraz szczyptą soli i pieprzu. Możemy to zrobić za pomocą widelca, bądź blendera (wówczas uzyskamy idealnie gładką i jednolitą konsystencję).

Możemy tu dodać również ulubione zioła – bazylię, czy miętę, jak również czosnek. Na początek jednak polecamy wypróbować wersję podstawową (cytryna i sól).

Masło z awokado

Musimy pamiętać, że najważniejszą kwestią przy przygotowywaniu masła jest stopień dojrzałości awokado. Po naciśnięciu na skórkę awokado, powinniśmy czuć, że owoc jest w środku miękki, a po przekrojeniu pestka odchodzi bardzo łatwo. Miąższ powinien przypominać konsystencję sera feta i możemy go z łatwością wyjąć łyżeczką.

Niedojrzałe awokado jest w środku twarde, pestka odchodzi z trudem, a jego miąższ jest suchy i włóknisty – taki owoc nie nadaje się do jedzenia.

Masło z awokado świetnie komponuje się z razowym pieczywem, pomidorami, czy też sadzonym jajkiem. Podane w takiej wersji, zaspokoi głód każdego smakosza i dostarczy niezbędnych wartości odżywczych.

Masłem z awokado możemy posmarować również grzanki podane np. do grillowanych mięs czy kremowej zupy.

Gotowe masło z awokado najlepiej spożyć tego samego dnia, gdyż jego kolor ciemnieje, a awokado traci w smaku. Połówkę awokado śmiało można owinąć folią spożywczą i przechowywać w lodówce ok 3 dni.

 

 

zdjęcia: Shutterstock

tekst: M.Ś.