Obłędnie czekoladowa tarta bez pieczenia, która zawsze się udaje

data publikacji: 20/11/2016

Znasz to uczucie, gdy znajomi zapowiedzieli spontaniczną wizytę, a Ty nie bardzo chcesz piec sernik, czy wgryzać się w kolejny nowy przepis. Wiesz za to, że masz niewiele czasu, chcesz ich zaskoczyć i musi być… czekoladowo, bo wiadomo, że każdy w weekend pozwoli sobie na odrobinę szaleństwa na talerzu. Przedstawiamy obłędnie czekoladową, szybką w wykonaniu i naprawdę pyszną tartę, która smakuje lepiej, niż ta z najbardziej rekomendowanej kawiarni. W tej wersji klasyczny spód, czyli pokruszone herbatniki z masłem zastępujemy ciastkamii Oreo – ta fantazja nadaje jeszcze lepszego, bardziej czekoladowego smaku.


Spód:

350 g ciastek Oreo lub podobnych
120 g miękkiego masła
Całe ciastka rozdrobnić na pył (chyba że wolisz większe wyczuwalne kawałki) i dodać miękkie masło. Ugniatać do uzyskania jednolitej masy. Na oprószoną bułką tartą formę tarty wyłożyć masę i dociskać do spodu i boków. Włożyć do lodówki na czas przygotowywania warstwy czekoladowej.

Masa:
4 tabliczki czekolady gorzkiej (im więcej zawartości kakao, tym lepiej, optymalnie 60-70%)
400 ml śmietanki 30%
100 g masła

Podgrzać śmietankę i zdjąć z ognia, wrzucić posiekaną na kawałki czekoladę aż do całkowitego roztopienia (najlepiej mieszając) oraz masło. Masa musi być błyszcząca. Z lodówki wyjąć spód i wylać na niego nadzienie. Można zanurzyć połówki ciastek Oreo, można posypać pistacjami lub płatkami migdałowymi, nie trzeba – i tak będzie pysznie. Voilà.

Za dwie godziny można próbować. Uwaga – uzależnia 