Rankingi

Urządzenia do przyrządzania jajek – JAJOWARY

data publikacji: 12/03/2016

Nadchodzące święta to doskonała okazja, by przyjrzeć się urządzeniom, które pomogą nam w szybkim i dokładnym przyrządzeniu jajek.

Rodzaje jajowarów

Jajowary różnić się mogą przede wszystkim pojemnością, mocą, ilością możliwych ustawień i funkcji, wyglądem, marką i oczywiście ceną. Sama konstrukcja w większości przypadków jest podobna. Posiadają płytę grzewczą, kształtowaną na wzór spodu jajka, oraz przykrywkę, wykonaną zazwyczaj z przezroczystego plastiku, odpornego na temperaturę. Niekiedy, choć rzadziej, spotyka się inne rodzaje przykrywek.

W jajowarach możemy przygotowywać zazwyczaj od 3 do 7 jajek. W przypadku nowych modeli można ustawiać dokładnie stopień ścięcia białka i żółtka. Starsze modele pozwalają jedynie na rozróżnienie jajka na twardo i na miękko, choć przy odrobinie praktyki i w tego rodzaju urządzeniach da się ugotować dokładnie takie jajka, jakie lubimy.

Wśród producentów jajowarów znajdziemy zarówno bardziej renomowane marki, takie jak Krups, jak i te ze środkowej półki np. Russell Hobbs. Dominują jednak mniejsi producenci, tacy jak Clatronic, Evolt czy Cloer, którzy wprowadzili na rynek po kilka modeli tego rodzaju urządzeń.

Najtańsze jajowary

Urzadzenia te są stosunkowo tanie. Najtańsze jajowary można kupić już za ok. 30 złotych. Wśród nich znajdziemy takie modele jak Evolt EK638, Powertec EK6874 czy Adler AD 4459. Wszystkie te modele przeznaczone są do gotowania do siedmiu jajek naraz.

Wśród droższych modeli wymienia się zazwyczaj te, które nadrabiają nieco nowoczesnym designem, jak np. Unold 8035 Onyx, Cloer 6020 czy Gastroback 42801. Ich cena oscyluje w granicach 100 złotych. Można wprawdzie kupić jajowar nawet za ok. 200 złotych (takim modelem jest choćby Russell Hobbs 14048), jednak w rzeczywistości nie będzie się on różnił od innych produktów tej samej firmy, znacznie tańszych (posiada jedynie dodatkową wkładkę do przyrządzania jaj sadzonych).

Najlepiej oceniane

Wśród najlepiej ocenianych jajowarów znajdują się te, które mają dość przeciętne możliwości, ale są stosunkowo tanie, ich cena oscyluje w okolicy 50-60 złotych. Klienci zwracają wówczas uwagę na niezawodność, wygodę działania i dobry stosunek ceny do jakości. Niekiedy w ocenach pojawia się również szybkość działania, choć akurat ten parametr zależny jest przede wszystkim od mocy urządzenia.

Jeśli zatem zależy nam na prostym urządzeniu z podstawowymi funkcjami, które ma dobre oceny wśród użytkowników, możemy postawić na takie modele jak Profi Cook PC-EK 1048, First FA 5115 czy Severin EK 3051.

Co ciekawe, znacznie gorsze oceny zebrał mały i poręczny jajowar Krupsa (na trzy jajka), w którym problemem dla użytkownika może stać się brak automatycznego wyłącznika.

Choć różnica w cenie pomiędzy urządzeniami najtańszymi i najdroższymi to niemal trzykrotne przebicie, w praktyce  zasady działania wszystkich jajowarów są podobne. Różnią się natomiast jakością wykonania, dlatego warto zwrócić uwagę na te w średniej cenie, zwłaszcza na modele, które wymieniliśmy jako najlepiej oceniane. Różnica polega także na ilości funkcji, dzięki którym można jajka tylko ugotować, bądź przyrządzić także omlet i jaja sadzone.

Wniosek

Jeśli szukamy urządzenia z podstawową funkcją gotowania jajek ( na twardo i na miękko) –  nie warto przepłacać, chyba, że mamy sentyment do  marek z wyższej półki, a główną wagę przywiązujemy do wyglądu urządzenia i materiału, z którego jest wykonany.

Jeśli chcielibyśmy, by urządzenie posiadało dodatkowe funkcje. np. możliwość ugotowanie jaj sadzonych, bądź przyrządzenia omleta, wówczas warto dopłacić niewielką kwotę.

 

 

tekst: R.Chojnicki

zdjęcia: www.vonshef.com

Komentarze (0) Oceń:
0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Musisz się zalogować, aby ocenić ten artykuł.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Brak innych rankingów do wyświetlenia