Sałatki majonezowe – jaka jest ich trwałość?

data publikacji: 07/03/2016

Sałatki majonezowe – jaka jest ich trwałość?

Na Wielkanoc przygotowujemy wiele sałatek, liczne z nich z majonezem lub sosem bazującym na majonezie. Jak wiadomo, takie potrawy nie pozostają długo trwałe. Możesz je trzymać w lodówce do 3 dni. Umieść je w zamykanym pojemniku albo przykryj folią spożywczą. Pamiętaj, że cebula przyspiesza proces kiśnięcia. Pewnym rozwiązaniem jest jej wcześniejsze sparzenie. Z kolei sól sprawia, że warzywa zaczynają puszczać wodę, co psuje smak sałatki i powoduje, że nie wygląda ona estetycznie. W związku z tym dodawaj sól na samym końcu, chwilę przed podaniem sałatki gościom.

Sałatki nie są trwałe przede wszystkim w związku z tym, że zawierają dresingi i majonez. Dobrym rozwiązaniem może być osobne przygotowanie dresingu i podanie go na stole. Goście sami będą mogli dodać go tyle, ile uznają za stosowne. Pozostałe warzywa można potem dodać np. do zupy lub zrobić warzywne kotleciki.

Tradycyjna warzywna sałatka nie obejdzie się bez majonezu. Dodaj go jednak dopiero na samym końcu, najlepiej przed podaniem. Możesz przechowywać w lodówce osobno przygotowaną mieszankę warzywną i do małych porcji (potrzebnych danego dnia) dodawać majonez – tuż przed spożyciem. Otwarty majonez można trzymać w lodówce nawet 2 miesiące. Ugotowane warzywa wytrzymają do 5 dni. Pamiętaj, że mieszankę ugotowanych warzyw – bez soli i sosu – możesz też zamrozić i wykorzystać później – zdatność do spożycia wynosi wtedy rok.

Przy wyborze majonezu warto zwrócić uwagę na jego skład. Podstawowe składniki, jakie powinien zawierać, to olej, żółtka jaj, musztarda, ocet winny, sól i pieprz. Im mniej dodatkowych składników, tym lepiej. Jeśli dysponujesz chwilą wolnego czasu, skorzystaj z naszego przepisu na domowy majonez.

 

tekst: A.S.

zdjęcia: Shutterstock