Szafa z ubraniami – królestwo porządku

data publikacji: 08/03/2016

Zdarza Ci się, że nie możesz znaleźć w szafie swojej ulubionej bluzki? Jak często mówisz, że nie masz co na siebie włożyć? Goście niedługo przyjdą, a Twoja garderoba się nie domyka? Znasz te sytuacje z własnego życia? Jest jeden prosty sposób, aby rozwiązać te problemy – porządek! Podpowiemy Ci, jak go zrobić.

Istnieje kilka prostych trików, aby w szafie z ubraniami zawsze był porządek. Zastosuj je, a zawsze znajdziesz to, czego szukasz – i to niekoniecznie na jej dnie.

Podstawowym nawykiem, dzięki któremu osiągniesz połowę sukcesu, jest odkładanie ubrań do szafy, zamiast odkładania ich „na bok”. Ta czynność zajmie Ci zaledwie minutę, a korzyści zyskasz co najmniej kilka, m.in. odzież wyjęta z szafy nie wymaga ponownego prasowania.

Zaufaj nam, że im częściej będziesz wykonywać tą czynność, czym prędzej stanie się ona Twoim nawykiem. Dodatkowo, możesz posłużyć się poniższymi radami:

– ubrania na wieszakach sortuj według ich długości i przeznaczenia (np. garsonki, koszule, zwiewne spódnice, kurtki),

– drobne rzeczy trzymaj w szufladach, do których możesz wsadzić dodatkowo przegródki (np. na zegarki, apaszki, rękawiczki),

– umieść na dnie szafy kosze, do których włóż rzeczy używane rzadziej,

– segreguj ubrania zgodnie z porą roku – te na następny sezon umieść złożone na górze szafy w specjalnych pokrowcach na ubrania (pomogą ci zaoszczędzić miejsce i zabezpieczą ubrania przed działaniem czynników zewnętrznych),

– zdecyduj się na wyrzucenie z szafy ubrań, których nie nosisz od dłuższego czasu (możesz je np. oddać do PCK albo dać koleżance). Jeśli masz ubrania, których nie włożyłaś na siebie przez dwa lata, prawdopodobnie nie będą już one dla Ciebie użyteczne.

W idealnej garderobie powinno znaleźć się miejsce na wieszaki, półki, kartony. Jeśli to możliwe, zaplanuj największą część szafy na wieszaki i powieś na nich ubrania na bieżący sezon. Dzięki temu nie będą się one gniotły, a Ty zaoszczędzisz czas na zbędne prasowanie. Stroje ściągane z wieszaków nie tworzą tyle bałaganu, co ubrania wyciągane w pośpiechu z półek. Pamiętaj o tym, że kupując odzież, przysługuje Ci przywilej zatrzymania wieszaka – wystarczy poprosić ekspedientkę, aby zapakowała go razem z wybranym ubraniem.

Jeśli Twoja szafa w większości posiada półki i nie planujesz w niej zmieniać organizacji, na wieszakach powiesisz ubrania, które łatwo się gniotą.

Ciekawe rozwiązania, które ułatwią utrzymanie w szafie porządku, proponują popularne sklepy. Warto również zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju pojemniki do przechowywania, które nie są bezpośrednio przeznaczone do szafy, czy garderoby, a które świetnie się tam sprawdzą. Są one z reguły nieco tańsze od tych, które sugerują wybrać producenci.

 

tekst: A.S., M.Ś.

zdjęcia: Shutterstock