Urządzamy małą łazienkę

data publikacji: 19/04/2016

Łazienka jest zazwyczaj jednym z najmniejszych pomieszczeń w naszym domu. Jednakże spędzamy tam wystarczająco dużo czasu, aby oczekiwać, by to pomieszczenie było wygodne i funkcjonalne. Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie, ale z naszymi poradami zrobisz to znacznie lepiej.

Wanna i prysznic w jednym rozwiązaniu

Ustawienie osobno wanny i prysznica zajmuje dużo miejsca. Możemy je ograniczyć, jeżeli zdecydujemy się na montaż wanny z wysokim parawanem nawannowym, który jednocześnie będzie spełniał funkcję prysznica. Nowoczesne wanny prysznicowe to rozwiązania 2w1, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Wybierz parawan w formie przezroczystego szkła, który sprawi, że przestrzeń nie ulegnie zmniejszeniu. Jeśli w naszej łazience uda się wygospodarować miejsce jedynie na kabinę prysznicową, bądź wolimy brać prysznic zamiast kąpieli w wannie, warto zamontować kabinę z głębokim brodzikiem. Takie rozwiązanie przyda się zwłaszcza, gdy posiadamy dzieci. Z czasem nasze preferencje również mogą ulec zmianie – wówczas pozostaje alternatywa w postaci wysokiego brodzika.

Pojemne meble łazienkowe

Zamiast ustawiać kilka szafek i montować kilka półek, warto wykorzystać jak najlepiej miejsce pod umywalką. Cały ten obszar można zabudować pojemną szafką, w której zmieszczą się nie tylko ręczniki i kosmetyki, ale również niezbędne akcesoria łazienkowe. Właściwie w każdej łazience jest takie miejsce, które można wykorzystać na zaaranżowanie pojemnych szafek, a miejsce pod umywalką jest jednym z nich. Zwłaszcza, gdy urządzamy małą łazienkę, musimy zastanowić się, na co dokładnie potrzebujemy w niej miejsca. Jeśli przechowujemy w łazience sporo akcesoriów, takich jak środki czystości, ręczniki itp., warto poszukać zabudowy, która będzie sięgać do samej ziemi – dzięki temu zyskamy więcej miejsca do zagospodarowania, jak również unikniemy zbierania się zabrudzeń pod szafką. Podwieszana szafka pod zlewem da nam natomiast efekt większej przestrzeni za sprawą podłogi, która zostanie odsłonięta, ale za to mniej powierzchni do przechowywania rzeczy.

Duże lustra i fototapeta

Gdy urządzamy małą łazienkę, możemy optycznie powiększyć ją poprzez zastosowanie dużego lustra na ścianach lub dzięki fototapecie. Dobry wzór fototapety sprawi, że łazienka będzie wyglądała na większą i bardziej przestronną. Tutaj zastosowanie mają szczególnie te pejzaże, w których użyto wrażenia głębi obrazu. Na rynku jest spory wybór fototapet do łazienek – są one dostosowane do warunków, jakie panują w tym pomieszczeniu.

Kolory 

Warto pamiętać o jasnych kolorach, które powodują, że przestrzeń wydaje się większa. Prawidłowe zastosowanie dodatkowych – ciemniejszych bądź kolorowych elementów pozwoli nam osiągnąć zamierzony efekt. Przede wszystkim jasna powinna być podłoga, oraz sufit. Kolorowymi kafelkami nie akcentuj wszystkich ścian. Postaw natomiast na dodatki takie jak ręczniki, dywaniki, czy inne akcesoria w kolorach, które uzupełnią całość w spójny wygląd.

Postaw na duże kafelki – to nie prawda, że w małych pomieszczeniach należy wybierać te małe. Duże kafle dadzą efekt jednolitej i większej powierzchni. Pamiętaj o kolorze fug – odcień zlewający się z kolorem kafli da efekt spójności, przez to pomieszczenie stanie się wizualnie bardziej przestronne.

Wstawiamy tylko to, co niezbędne

Jeżeli nie mamy w łazience miejsca na bidet, nie starajmy się go w niej na siłę upchnąć. Jeśli zależy nam na tej funkcji, możemy skorzystać z toalety z funkcją bidetu. Mały metraż wymaga odpowiednich odległości od poszczególnych sprzętów. Im bardziej zastawimy łazienkę, tym gorzej będzie wyglądała i gorzej będzie nam się w niej poruszać. Gdy urządzamy małą łazienkę, musimy zdecydować, co jest konieczne, a z czego możemy zrezygnować. Jeżeli mamy taką możliwość, zrezygnujmy z pralki i znajdźmy dla niej inne, nawet bardzo małe pomieszczenie, w którym urządzimy osobną pralnię. Może to być np. kuchnia, w której za rzecz jednej z dolnych szafek wygospodarujemy miejsce na pralkę.

 

Urządzanie i meblowanie małej łazienki może dać dobry efekt. Możemy sobie pomóc, rysując plan z rzutem od góry, co pozwoli nam zaplanować jak najlepsze rozstawienie urządzeń i mebli. Gdy urządzamy mała łazienkę, należy stosować zasadę minimalizmu i przemyślanej strategii, gdyż to one decydują o rezultacie, jaki otrzymamy.

 

tekst: K.K., M.Ś.

zdjęcia: Shutterstock