5 sposobów na wykorzystanie sody oczyszczonej

data publikacji: 2016-03-09 19:42:47

Soda oczyszczona znajduje się w większości domów, ale nie wszyscy wiedzą, że jej zastosowanie jest znacznie szersze niż to podane na opakowaniu. Przyzwyczailiśmy się, że sodę można stosować do spulchniania ciasta albo do czyszczenia piekarnika, ale tak naprawdę ma ona jeszcze inne, równie ciekawe zastosowania.

1. Soda oczyszczona, jako odświeżacz powietrza

W kuchni pachnie cebulą, a lodówka dosłownie przeszła zapachem kapusty? Nie załamuj rąk, po prostu wysyp na talerzyk trochę sody oczyszczonej i włóż go do lodówki (bądź do kuchenki mikrofalowej). Soda pochłonie zapach szybko i bez użycia detergentów. Jeżeli chcesz, to możesz wsypać ją nawet na dno kosza na śmieci – zadziała tak samo.

2. Soda do wybielania tkanin

Soda oczyszczona jest naturalnym wybielaczem, który nie niszczy materiałów i nie powoduje podrażnień skóry. Jeżeli masz w domu zżółkniętą firankę, poszewkę, czy bluzkę, namocz ją w roztworze sody, a później wypierz. Im więcej sody wsypiesz do wody, tym efekt wybielenia będzie mocniejszy.

 3. Soda oczyszczona, jako przyspieszacz gotowania

Jeżeli wrzucisz pół łyżeczki wody do gotujących się warzyw lub mięsa, to ugotują się one znacznie szybciej. Wsypana do wody soda zacznie buzować, a później rozpuści się i nie będzie czuć jej smaku. Dzięki niej możesz uratować także zbyt kwaśne danie. Wystarczy  wsypać z wyczuciem odrobinę sody do np. przesolonej zupy, a jej smak będzie uratowany.

4. Soda oczyszczona, jako naturalny peeling

Soda występuje pod postacią drobnego, ale dość ostrego proszku. Zmieszanie jej z żelem do kąpieli i wmasowanie w skórę sprawi, że martwy naskórek będzie usunięty, a skóra rozjaśniona. Po takim peelingu wystarczy tylko wmasować balsam nawilżający.

5. Soda, jako środek chwastobójczy

Sodę z powodzeniem zastosujesz nie tylko w domu, ale i w ogrodzie. Jeżeli chcesz uprawiać ekologiczne warzywa i zrezygnować z preparatów chwastobójczych, to po wyrwaniu chwastów posyp ziemię sodą. Chwasty nie odrosną albo będą znacznie mniejsze i mniej uciążliwe.