Jak przechowywać różne rodzaje ciast?

data publikacji: 2016-03-11 20:38:25

Nie chcesz, aby upieczone ciasta się zmarnowały? Nie wiesz, jak je przechowywać, aby przedłużyć ich trwałość? Przygotowaliśmy kilka porad, które z pewnością się przydadzą.

Najmniej trwałe są ciasta z kremami – w szczególności z bitej śmietany. Takie słodkości trzeba trzymać w zimnej temperaturze. Niestety, nie ma cudownego sposobu na przedłużenie ich trwałości. Można je przechowywać – koniecznie w lodówce – tylko 2-3 dni.

Inaczej jest z ciastem kruchym i drożdżowym. Ciasta kruche bez dodatków mają trwałość do 3-5 tygodni. Trzymaj je w chłodnym miejscu, owiń ściereczką bądź papierem i zamknij w specjalnym pojemniku. Ciasto drożdżowe owiń folią albo mokrą szmatką (żeby nie stwardniało) i również przechowuj w chłodnym pomieszczeniu. Tak zabezpieczone ciasto wytrzyma ok. tygodnia (potem może zacząć schnąć i twardnieć). Ciasto drożdżowe możesz również zamrozić. Potem wystarczy odgrzać je w piekarniku. Jeżeli jednak takie ciasto posiada dodatki (owoce, krem) to musisz je zjeść w ciągu kilku dni.

Zamrozić można także sernik – wcześniej owiń go folią spożywczą. Będzie zdatny do spożycia przez 2 miesiące. Aby go rozmrozić, wyjmij porcję z zamrażarki, odwiń z folii i wstaw na jakiś czas do lodówki.

Ciastka kruche trzymaj w metalowym pojemniku, szczelnie zamknięte. Będą świeże nawet przez 2 miesiące. Do pojemnika włóż ćwiartkę jabłka – w ten sposób zachowasz dłużej świeżość przygotowanych smakołyków.

 

tekst: A.S.