Jak prać wełniane ubrania?

data publikacji: 2016-03-11 19:42:38

Zdarzyło Ci się, że podczas prania Twój sweter nagle zmienił rozmiar i nadawał się dla dziecka? A być może rozciągnął się tak, że byłby idealny dla całej rodziny? Prawdopodobnie coś poszło nie tak. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek jak prać wełniane ubrania aby nie kurczyły się, nie rozciągały, nie mechaciły i zawsze wyglądały pięknie.

Wełniane ubrania są chętnie wybierane zwłaszcza zimą, kiedy spadają temperatury. Wełniane sweterki są bardzo ciepłe, a w dodatku dobrze się prezentują. Trzeba jednak zauważyć,  że nie należą one do najtańszych, a ich pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych.
Uważa się, że wełniane ubrania należy prać wyłącznie ręcznie z użyciem bardzo delikatnych środków do tego przeznaczonych. Doskonałym rozwiązaniem jest lanolina. Nawet w przypadku bardzo dużych zabrudzeń nie należy stosować środków chemicznych. Moczenie w letniej wodzie z użyciem płynu do prania wystarczy. Trzeba pamiętać również, aby wełnianych ubrań pod żadnym pozorem nie wykręcać ponieważ istnieje ryzyko, że się rozciągną.
Obecna technologia pozwala na pranie wełnianych ubrań w pralce pod warunkiem, że sprzęt posiada specjalny program do wełny. Konieczne jest wówczas sprawdzenie na metce temperatury maksymalnej, w której można prać ubranie. Należy unikać wirowania lub ustawić je na minimalne obroty. W przypadku cennych ubrań zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnej suszarki na wełniane ubrania. Pod żadnym pozorem nie wolno suszyć wełnianych ubrań na słońcu, czy ciepłym kaloryferze – ubrania będą narażone na skurczenie pod wpływem wysokiej temperatury.
Wełniane płaszcze najlepiej oddawać do czyszczenia do pralni. Jeżeli jednak są one zabrudzone tylko w miejscu rękawów czy kołnierza, a my nie mamy czasu, można usunąć takie zabrudzenia w domu. Do szklanki ciepłej wody dodajmy po łyżce: płatków mydlanych, terpentyny i amoniaku. Roztwór przenosimy na miękką szmatkę i delikatnie nanosimy na miejsca zabrudzone. Należy pamiętać, aby nie pocierać szmatką ponieważ delikatna wełna może ulec zmechaceniu.
Delikatne postępowanie z wełną sprawi, że utrzymamy ją w dobrym stanie przez wiele długich lat.