Sposoby na plamy z wosku.

data publikacji: 2016-03-07 14:12:11

Sposoby na plamy z wosku

Bez względu na to czy powodem był brak prądu czy romantyczny wieczór przy świecach, plamy z wosku należą do jednych z najtrudniejszych do wywabienia. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie z nimi poradzić. Właśnie na takie okazje przygotowaliśmy dla Was kilka rozwiązań.

Ważna wskazówka
Zwykle wszelkiego rodzaju poradniki informują, iż najlepiej jest usuwać plamy natychmiast po ich pojawieniu się. Trzeba jednak pamiętać, że z plamami z wosku musimy postępować w inny sposób. Jeżeli chcesz usunąć je skutecznie, musisz pozwolić woskowi stwardnieć, zanim spróbujesz go usunąć. Warto nawet przyspieszyć ten proces, dzięki czemu wosk nie wniknie tak bardzo w strukturę materiału. Pamiętaj, że możesz usunąć wosk całkowicie, jeśli nie przeniknie do tkaniny. Dlatego użyj bardzo szybko woreczka z lodem, podkładając pod materiał, aby wosk stwardniał. Wtedy spróbuj go usunąć, najlepiej za pomocą ostrego przedmiotu, takiego jak nóż lub żyletka. Oczywiście należy także uważać, aby nie uszkodzić tkaniny. Przy odrobinie szczęścia kolejne etapy czyszczenia nie będą potrzebne.

Prasowanie tkaniny
Po usunięciu nadmiaru wosku, jeżeli okazuje się że coś jeszcze zostało na materiale, można rozpoczynać prasowanie, dzięki któremu wytopimy resztę wosku. Zanim jednak rozpoczniemy samo prasowanie, należy umieścić ręczniki papierowe zarówno pod, jak i na tkaninie, żeby roztopiony wosk nie przykleił się do żelazka. Oczywiście w miarę potrzeb w trakcie prasowania, trzeba te ręczniki wymieniać.
Warto pamiętać o tym, że powinno się nastawić żelazko co najwyżej na taką temperaturę, której zwykle możemy używać do prasowania danej tkaniny. W przypadku wyższej, istnieje ryzyko jej uszkodzenia.
Prasowanie zabrudzonego miejsca powinno sprawić że wosk się roztopi i wniknie w ręcznik.

Czyszczenie suszarką do włosów
Inna możliwość usunięcia resztek wosku z materiału to wykorzystanie suszarki elektrycznej do jego roztopienia. W tej sytuacji również potrzebny będzie ręcznik papierowy, który wchłonie wosk z materiału.
W przypadku suszarki również trzeba uważać na temperaturę, zwłaszcza że nie w każdej suszarce mamy możliwość dokładnej regulacji wydmuchiwanego powietrza.

Rozcieńczanie alkoholem
Dobrym sposobem na usunięcie wosku z materiału jest również wycieranie zaplamionego miejsca nasączoną w alkoholu szmatką. Oczywiście wcześniej również powinno się zdjąć tak dużo, jak tylko to możliwe.
Czyszczenie polega na tym, że po kilkakrotnym wytarciu szmatką z alkoholem, powinno się przetrzeć tkaninę gąbka, lekko nasączoną wodą. Później zaś należy wytrzeć suchą szmatką i powtarzać te czynności tak długo, aż wosk zostanie usunięty w całości.
Czyszcząc tkaniny alkoholem należy uważać, ponieważ wiele z nich może odbarwić się pod wpływem jego działania!