Domowe sposoby na wybielenie tkanin

data publikacji: 2016-03-12 19:19:53

Białe materiały są piękne, ale jak wiadomo – tylko do czasu. Częste pranie, kontakt z kurzem, słońcem i dymem papierosowym sprawia, że szybko żółkną i stają się nieestetyczne. Żeby je wybielić, możemy użyć syntetycznych wybielaczy, ale są też domowe sposoby, dzięki którym materiały odzyskają pierwotną biel.

 Wybielanie sokiem z cytryny i octem winnym

Do prania dodajemy 0,5-1 szklankę octu winnego lub soku z cytryny. Po wypraniu należy materiały dokładnie wypłukać w kilku wodach, a następnie powiesić na zewnątrz, żeby wyschły i odparowały kwaśny zapach.

Wybielanie sodą oczyszczoną

Opakowanie sody oczyszczonej mieszamy z proszkiem do prania lub wsypujemy bezpośrednio do bębna. Jeżeli chcemy wybielić pojedyncze ubrania, to rozpuszczamy kilka łyżeczek sody w ciepłej wodzie i moczymy w nich tkaniny. Soda sprawdza się też na tłuste plamy, które możemy nią nacierać aż do usunięcia.

Wybielanie w zsiadłym mleku

Sposób ze zsiadłym mlekiem może się wydawać dość dziwny, ale jego działanie widać gołym okiem. Żeby wybielić w ten sposób ubrania, należy namoczyć je na noc w zsiadłym mleku, a później dokładnie wypłukać i wyprać jak zwykle.

Wybielanie proszkiem do pieczenia

Proszek do pieczenia stosujemy tak samo, jak sodę. Do miski z ciepłą wodą wsypujemy opakowanie proszku i moczymy w nim tkaniny przez kilka godzin, albo wsypujemy go bezpośrednio do bębna pralki. Przy tej drugiej opcji warto pamiętać o tym, żeby ustawić dwukrotne płukanie.

Wybielanie skorupkami od jajek i wodą gazowaną

Sposób dość skomplikowany, ale dający dobre efekty. Na początku namaczamy ubrania w wodzie gazowanej z małym dodatkiem soku z cytryny. Następnie pierzemy w pralce razem z potłuczonymi skorupkami od jajek (zawiązanymi w woreczku).

Wybielanie w płynie do mycia naczyń

Płyn do mycia naczyń można z powodzeniem zastosować do prania firanek, obrusów czy narzut. Wystarczy tylko wlać do bębna 2-3 łyżki płynu i dodać proszek. Płyn do naczyń wybiela poprzez usuwanie tłuszczu z włókien tkanin. Znacząco je też odświeża, czego czasami nie da się uzyskać przy pomocy samego proszku do prania.